Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plingere penala pentru neinregistrarea contractului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plingere penala pentru neinregistrarea contractului de munca la ITM

Care sunt articolele de lege prin care Administratorul poate fi trans la raspundedre pentru neinregistrarea la ITM a contractului de munca si efectuarea de plati cu carecter salarial direct in contul personal ?

Care sunt autoritatile care trebuiesc sesizate si care este temeiul ?
Puteti sesiza ITM-ul ... Inspectoratul Teritorial de Munca este un organ de specialitate aflat in subordinea Inspectiei Muncii, care controleaza aplicarea unitara a legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca la toate persoanele juridice si fizice din sectorul public, mixt, privat si alte categorii de angajatori, cu exceptiile prevazute de lege.