Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj dupa absolvirea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj dupa absolvirea facultatii?

anul acesta termin facultatea iar licenta o voi da la anul,pot beneficia de indemnizatia de somaj dupa absolvirea facultati?
nu ai cum. trebuie sa ai licienta luata. e ca si cum ai face liceul da nu ai dat bacalaureatul.
Legea 76/2002 (legea "somajului") spune:
Art. 82. - În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de învãţãmânt se înţelege persoana care a obţinut o diplomã sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învãţãmânt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.