avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu casatorie

Buna ziua,

Urmeaza sa fac cununia civila iar firma mi-a dat cele 5 zile libere conform legi.Intrebarea este daca eu anul acesta fac decat cununia civila ,anul urmator sau peste cativa ani cand ma hotarasc sa fac si cununia religioasa mai beneficiez de acest concediu special?

Va multumesc pentru ajutor
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 12:57, 2 Noiembrie 2009
Da, sa faca o cerere de mana.
Daca vreti puteti sa-i dati cele 5 zile platite si pe baza cererii verbal, dar e mai bine sa fie scris, ca nu se stie.
nu ai vrea asa:
- 5 zile pt cununia civila
- 5 zile pt cununia religioasa
- 5 zile pt nunta
- cate 5 zile pt fiecare din ele:
- nunta de plumb
- de argint
- de aur
- de paie
- de diamant
- de mercur
- etc
Intrebare: - la a doua casatorie mai e valabila aceasta prevedere legala? (adica poti sa-ti iei acele 5 zile de cate ori te casatoresti?)
Multumesc!
viorel2rusu a scris:

Intrebare: - la a doua casatorie mai e valabila aceasta prevedere legala? (adica poti sa-ti iei acele 5 zile de cate ori te casatoresti?)
Multumesc!


Bineanteles! daca ai si bani si nervi de divorturi:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu casatorie dicimihaela dicimihaela Intrebare: Daca pe data de 1 sept. 2007 m am angajat pt prima oara, iar eu am avut cununia civila pe 25 august 2007, mai beneficiez acum cand fac nunta de cele ... (vezi toată discuția)
Concediu casatorie ekcstsy ekcstsy Buna ziua, pe data de 15 august 2015 voi avea cununia religioasa si nunta propriu-zisa (mire, mireasa, sedinta foto restaurant etc...). Mentionez ca starea ... (vezi toată discuția)
Concediu casatorie Mr. Brightside Mr. Brightside Bun gasit! Am si eu o nelamurire. Din cate am auzit cand te casatoresti primesti 5 zile de concediu. Cand se acorda acestea? Cand trebuie instiintat ... (vezi toată discuția)