Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere paternitate dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere paternitate dupa casatorie

sper sa ma ajute cineva.voi naste in spania singura,tatal nu poate veni sa-l recunoasa,copilul va fi pe numele meu(nu suntem casatoriti).ii scot copilului certificatul spaniol,il traduc,scot foaia de drum pt copil si merg in tara.daca ne casatorim inainte cum procedam sa fie si copilul trecut pe numele tatalui(fiind pe numele meu de fata) si cat dureaza sa scoatem certificatul de nastere in romania?
Ma bucur pt dv, astfel orice copil care se naste in Spania din parinti straini, obtine cetatenia, la un an.
Legat de certificatul de nastere vi se poate elibera un certificat de nastere roman la Consulatul sau Ambasada Romaniei, este necesar o adeverinta eliberata de spitalul din Spania, pe care trebuie sa o trageti la xerox, va va mai fi necesara.
Prezenta tatalui este imperios necesara la eliberarea certificatului,. daca nu, acesta il va putea recunoaste in Romania, in fata ofiterului de stare civila. Puteti inregistra nasterea si in localitatea unde nasteti, insa apoi tot trebuie sa treceti pe la Consulat sau Ambasada.