Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Optiune pensie proprie - pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Optiune pensie proprie - pensie de urmas

SUNT PENSIONARA DE CAP SI AM 400 LEI PENSIE.
MI A DECEDAT SOTUL, ACESTA AVEA O PENSIE DE 950 LEI.
AM INTELES CA SE POATE SA RENUNT LA PENSIA MEA SI SA IAU 75% DIN PENSIA LUI.
SE POATE? CE TREBUIE SA FAC? MULTUMESC!
Da se poate 50% si nu 75%

Legea 263/2010
Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

Art. 89
1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.
(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;

-cerere-tip pentru înscrierea la pensie de urmaş
actele de stare civilă ale solicitanţilor, respectiv buletin/carte de identitate, certificat de naştere şi certificat de căsătorie;
-decizia de pensie/talon de pensie (pentru cazurile în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar);
-adeverinţa de studii (în cazul în care solicitantul este copilul elev sau student peste vârsta de 16 ani);
-certificatul de deces al titularului, în original şi xerocopie;
-cauza decesului, respectiv certificatul constatator al decesului (cu excepţia situaţiilor în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar);
-declaraţie pe propria răspundere, din care să rezulte că urmaşul nu a fost condamnat prin sentinţă rămasă definitivă pentru infracţiunea de omor sau tentativă de omor comisă asupra susţinătorului decedat.