Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... anulare permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

anulare permis

Buna ziua,
Doresc sa va intreb in legatura cu anularea permisului pt infractiunea de punerea in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat, aceasta anulare opereaza de drept din momentul hotararii definitive sau trebuie sa fie trecuta expres in hotararea de condamnare?

O data cu constatarea faptei se mentioneaza norma incalcata si sactiunea data;
Daca se contesta p-v atunci se suspenda efectul juridic al actului prin care s-a dat o sactiune. Dupa ramanerea irevocabila a hotararii se poate; anula actul, se poate schimba sactiunea sau se mentine.
Sper sa va multumeasca raspunsul dat.:(
nu ma ajuta nimeni?:(
multumesc
fiind infractiune nue xista nici un pv contraventional doar un pv intocmit de catre politie cu privire la constatarea infractiunii, declaratiilor luate, identitatea martorilor, declaratia faptuitorului, etc.

permisul este retinut si se poate circulain baza unei dovezi reinnoite de catre parchet la fiecare 30 de zile.

art.97 din OUG spune ca permisul este anulat de catre politie si nu de drept prin raminerea definitiva a sentintei judecatoresti. deci este nevoie de un act administrativ care sa declare permisul anulat.