Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite auto - Spania
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite auto - Spania

Un proprietar de autoturism inmatriculat in Romania, cetatean roman viza de resedinta in Spania doreste sa inmatriculeze in Spania autoturismul respectiv; As dori si eu raspunsuri la cateva intrebari (daca cineva cunoaste legislatia in domeniu):
Daca persoana sta marea majoritate anului in Spania este obligat sa isi inmatriculeze masina acolo?
Daca da, este obligat sa plateasca impozite si taxe locale in Spania?
Avand domiciliul fiscal in Romania, exista legislatie in vigoare prin care el poate fi scazut de la impozite si taxe locale in Romania, avand in vedere ca impozitul pe autoturism reprezinta impozit pe proprietate ?
Va multumesc!!!!
mike78, utilizator
Codul Fiscal este putin neclar in aceasta privinta, referindu-se la mijlocul de transport care trebuie inmatriculat in Romania.In practica este vorba de dubla impunere, organele fiscale locale nescazand din evidente mijloacele de transport inmatriculate in alte tari.