Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare contract de muncã pe 6 luni la cererea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare contract de muncã pe 6 luni la cererea unui funcþionar public

Un functionar public a beneficiat de 11 zile de C.O. in luna Februarie 2011 iar începând cu cu luna Aprilie i s-a aprobat la cerere suspendarea contractului de munca pe 6 luni,respectiv până la 30 Septembrie.Deoarece competinţa de concediu pentru perioada lucrată este de 6 zile,aş dori să ştiu ce se întâmplă cu zilele plătite în plus în condiţiile în care,conform legislaţiei în vigoare, această perioadă de suspendare ar putea fi prelungită până la finele anului sau chiar şi mai mult.Vă mulţumesc pentru răspuns.
1. Functionarii publici nu au c.i.m., ci raport de serviciu.

2. Indemnizatia de CO platita in plus se va recupera de la functionarul public respectiv.