Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesionarea partilor sociale ale unei societati in ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesionarea partilor sociale ale unei societati in insolventa

Buna ziua,
Va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti , daca la o socitate aflata in insolventa, cu doi asociati, in fata judecatorului sindic, se pot cesiona partile sociale ale unui asociat catre celalalt ?
Va multumesc
cu ce scop se face cesionarea? nu sunt f sigur, dar legea insolventei nu interzice o astfel de operatiune. depinde foarte mult cu ce scop se cesioneaza partile sociale?
dupa deschiderea procedurii toate actele facyte de debitor sau administratorul judiciar junt nule, inafara de cele autorizate de judecatorul sindic. Cred ca s-ar putea face. depinde cu ce scop si cum argumentez in fata judecatorului cesiunea
Unul dintre asociati s-a ocupat de administrare si cunoaste toate preblemele societatii ,iar celalalt doreste sa iasa din afacere , lasandu-l pe asociat sa se ocupe in continuare de planurile de reorganizare si de gestionarea afacerii.