avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... astept raspuns
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

astept raspuns

Poate administratia ,,Administratorul" sa ceara plata unor reparatii care nu sau facut si nu sunt demonstrate prin factura , bon fiscal si fara acordul proprietarilor?
Mentionez inca o data ca nu sa efectuat nici o reparatie de foarte mult timp .
Nu trebuia sa ne comunice si noua macar verbal despre aceasta chestie?
La afisarea intretineri este afisat cheltuieli reparatii.
Cel mai recent răspuns: goe_07 , utilizator 19:49, 30 Martie 2011
In temeiul art 10 din L nr 230/2007 si art 12 A din HG nr 1588/2007 proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de asociatie si la cerere sa li se prezinte documentele acesteia
In termen de 10 zile de la afisare listei de plata daca apreciati injuste sumele impuse aveti dreptul sa formulati contestatie adresata presedintelui de asociatie
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda in termen de 7 zile
Pe de alta parte ,normele in vigoare impun ca nici o suma financiara nu poate fi impusa la plata daca nu are la baza un document justificativ legal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fondul de reparatii - nelamuriri Balexandra Balexandra Buna seara, Numele meu este alexandra si am si eu o mica nelamurire cu fondul de reparatii, daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns Luna trecuta la ... (vezi toată discuția)
Administratorul are voie sa faca orice lucrare pe scara fara a intreba proprietarii scarii? bratualina bratualina administratorul meu efectueaza multe lucrari fara a face dovada platii(copii facturi)cu diverse persoane neautorizate de cele mai multe ori, iar sumele pe care ... (vezi toată discuția)
Probleme calcul intretinere Diana.Bica Diana.Bica Bună seara! Am și eu o nelămurire în vederea calculării la plata întreținerii. De exemplu, pe luna Aprilie noi am dat consumul de apa 6m cubi, iar ... (vezi toată discuția)