Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... astept raspuns
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

astept raspuns

Poate administratia ,,Administratorul" sa ceara plata unor reparatii care nu sau facut si nu sunt demonstrate prin factura , bon fiscal si fara acordul proprietarilor?
Mentionez inca o data ca nu sa efectuat nici o reparatie de foarte mult timp .
Nu trebuia sa ne comunice si noua macar verbal despre aceasta chestie?
La afisarea intretineri este afisat cheltuieli reparatii.
In temeiul art 10 din L nr 230/2007 si art 12 A din HG nr 1588/2007 proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de asociatie si la cerere sa li se prezinte documentele acesteia
In termen de 10 zile de la afisare listei de plata daca apreciati injuste sumele impuse aveti dreptul sa formulati contestatie adresata presedintelui de asociatie
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda in termen de 7 zile
Pe de alta parte ,normele in vigoare impun ca nici o suma financiara nu poate fi impusa la plata daca nu are la baza un document justificativ legal