avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme calcul intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme calcul intretinere

Bună seara! Am și eu o nelămurire în vederea calculării la plata întreținerii. De exemplu, pe luna Aprilie noi am dat consumul de apa 6m cubi, iar administratorul ne-a afișat la avizier 12m cubi. Pierderile sunt in total 27, iar împărțite la 12 apartamente ar trebui sa plătim 2m-3 m de apartament. Oare cum a ajuns administratorul la 6 în plus, nu știu. Unde as putea sa fac o sesizare? El nu ne oferă nicio explicație elocventa. În fiecare luna se întâmplă același lucru. Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:47, 2 Iulie 2018
Pentru clarificare sume impuse la plata aveti 2 variante
1-In temeiul disp art 10 L nr 230/2007 solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va prezinte documentele justificative pentru sumele impuse
2-In temeiul disp art 12 A al c si d HG nr 1588/2007 aveti dreptul sa contestati valoarea cotei de intretinere impusa in lista de intretinere in termende 15 zile de la afisare
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii asociatia de locatari Andrada77 Andrada77 Buna ziua, Am datorii la intretinere si am observat ca mi s-au aplicat niste majorari foarte mari, in unele luni majorarea depaseste plata intretinerii pe ... (vezi toată discuția)
Restante și penalizări GoriG GoriG Ce pot face in cazul in care administratorul Asociației de proprietari mi-a încasat o penalizare mai mare decât suma restanță ? (vezi toată discuția)
Cheltuiala de la întreținere powerspyA powerspyA Bună seara! Îmi puteți spune cum pot verifica dacă suma pe care o plătesc la întreținere este una motivată, cu alte cuvinte, dacă administratorul nu ... (vezi toată discuția)