Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numele de familie al unui angajat inregistrat gresit ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numele de familie al unui angajat inregistrat gresit in documentele companiei

Cat de grava este situatia in care un angajat a fost inregistrat intr-o companie cu numele gresit, mai exact o litera gresit ( exemplu : in loc de Demetrescu, Dumitrescu). Angajatul are o vechime de 3-4 ani si a constatat cand a primit fisa fiscala pe anul trecut.
Se poate face rectificarea numelui ... pe CNP-ul domnului apare inregistrat un alt nume , astfel incat este mult de munca pentru rectificarea acestei erori.
in cazul in care nu se vor opera aceste modificari in viitorul apropiat, vechimea si taxele la stat ale persoanei se inregistreaza corect lunar?
Nu are cum sa se inregistreze corect .... de exemplu, pe certificatul de stagiu de cotizare emis de Casa de Pensii va apare CNP-ul corect si numele gresit ... prin urmare este o neconcordanta. Trebuie facuta corectia respectiva.