Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incasare contributie pensie pe un alt nume cu CNP-ul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incasare contributie pensie pe un alt nume cu CNP-ul tatalui meu

S-a respins Cererea de inscriere la pensie pentru Anticipatita Partiala deoarece: nu s-a luat in calcul perioada 19.06.2001-10.12.2009 pe adeverinta privind datele necesare determinarii stagiului de cotizare si a punctajului mediu din cauza ca FIGUREAZA INREGISTRATA O ALTA PERSOANA pe CNP-ul tatalui meu.
Cum ar trebui procedat?
Multumesc
aduceti o alta adeverinta cu CNP-ul corect si faceti cerere de emitere a unei alte decizii de pensionare
CNP-ul este corect.Insa ca si contribuabil, figureaza o alta persoana.Este posibil ca angajatorul sa fi trecut intentionat o alta persoana..
Banuiesc ca e vorba de adeverinta de stagiu de cotizare care e eliberata de casa de pensii.
Persoana care depune declaratiile trebuie sa mearga la Casa de Pensii la stagii de cotizare (unde se depuneau declaratiile inainte) si sa faca corectia numelui ( daca CNP e al tatalui dvs, trebuie sa duca o copie dupa BI al tatalui dvs si ... i se va spune la Casa de Pensii ce trebuie facut - cred ca o cerere + o declaratie rectificativa)