Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 2 nume la casa de pensii -solutii de rezolvare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

2 nume la casa de pensii -solutii de rezolvare

O persoana aflata la vasrta de pensionare cand sa dus la casa de pensii sa vada contributiile pe fiecare luna vreme de cei 34 ani cotizati a aflat cu stupoare ca figureaza la casa de pensii cu 2 nume popescu respectiv petrescu desi aceasta persoana nu si-a schimbat numele niciodata cei de la casa de pensii iau zis ca este din vina contabulului de la locul sau de munca si ca acesta tre sa vina la casa de pensii cu o cerere rectificativa prin care sa spuna ca a grresit numele persoanei respective.
Problema este ca contabilul de la locul de munca a persoanei aflate la varsta de pensionare refuza sa se prezinta la casa d epensii pentru a da aceasta declaratie rectificativa si ca atare face imposibila depunerea dosarului pentru pensionare a persoanei respective.
cam ce se poate face carora institutii se poate adresa aceasta persoana pentru a se corecta aceasta greseala respectiv a aparea in evidentele casei de pensii doar cu numele sau real nu cu 2 nume (din care unul fictiv) si acelas CNP.
Va multumesc!
Persoana trebuie sa se adreseze in scris institutiei la care a lucrat. Aceasta pe baza actelor doveditoare poate elibera o adeverinta de rectificare a numelui, sau in care sa se mentioneze ca este vorba de una si aceeasi persoana.