Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de protocol si contul 471
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de protocol si contul 471

In anul 2010 am inregistrat cheltuielile de protocol in contul 471 pentru a nu inregistra pierdere la sfarsitul exercitiului financiar;
In anul 2011 am voie sa inregistrez acele cheltuieli astfel: 117= 471 ?
Va multumesc,
AndreiS85 a scris:
Am inregistrat in mod voit acele cheltuieli de protocol in contul 471 ele ne fiind deductibile fiscal,
Aceasta inregistrare am facut-o ca sa nu inregistrez pierdere la sfarsitul anului.
In anul acesta as dori sa scap de contul 471 si sa trec cheltuielilie de protocol pe contul 117 de care nu voi tine cont la calculul impozitului pe profit.

Cum aveti de gand sa faceti aceste inregistrari?
Daca acele cheltuieli erau nededeuctibile trebuiau inregistrate deoarece acestea nu va stricau planurile;)
AndreiS85 a scris:

Am inregistrat in mod voit acele cheltuieli de protocol in contul 471 ele ne fiind deductibile fiscal,
Aceasta inregistrare am facut-o ca sa nu inregistrez pierdere la sfarsitul anului.
In anul acesta as dori sa scap de contul 471 si sa trec cheltuielilie de protocol pe contul 117 de care nu voi tine cont la calculul impozitului pe profit.

Daca nu tineti cont de 117 la calcul, va trebui sa faceti rectificativa la declaratia 101 de anul trecut.