avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de protocol si contul 471
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de protocol si contul 471

In anul 2010 am inregistrat cheltuielile de protocol in contul 471 pentru a nu inregistra pierdere la sfarsitul exercitiului financiar;
In anul 2011 am voie sa inregistrez acele cheltuieli astfel: 117= 471 ?
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: andrei44 , utilizator 23:54, 8 Aprilie 2011
AndreiS85 a scris:
Am inregistrat in mod voit acele cheltuieli de protocol in contul 471 ele ne fiind deductibile fiscal,
Aceasta inregistrare am facut-o ca sa nu inregistrez pierdere la sfarsitul anului.
In anul acesta as dori sa scap de contul 471 si sa trec cheltuielilie de protocol pe contul 117 de care nu voi tine cont la calculul impozitului pe profit.


Cum aveti de gand sa faceti aceste inregistrari?
Daca acele cheltuieli erau nededeuctibile trebuiau inregistrate deoarece acestea nu va stricau planurile;)
AndreiS85 a scris:

Am inregistrat in mod voit acele cheltuieli de protocol in contul 471 ele ne fiind deductibile fiscal,
Aceasta inregistrare am facut-o ca sa nu inregistrez pierdere la sfarsitul anului.
In anul acesta as dori sa scap de contul 471 si sa trec cheltuielilie de protocol pe contul 117 de care nu voi tine cont la calculul impozitului pe profit.


Daca nu tineti cont de 117 la calcul, va trebui sa faceti rectificativa la declaratia 101 de anul trecut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conturile 117 si 471 Enea Petra Enea Petra In anul 2008, s-a inregistrat in contul 471 o suma X, dar se regaseste si in prezent in balanta, contul 471 nefiind inchis. Se poate inregistra in anul 2012, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in contabilitate a unui computer Barti Maria Barti Maria Buna ziua, la inchiderea exercitiului financiar 2011 o societate comerciala a inregistrat profit in valoare de 5007 lei.adunarea actionarilor a hotarat ca din ... (vezi toată discuția)
Incasat in plus pe chitanta Mariralu Mariralu Buna ziua, La reglarea unei fise a unui client am observat ca : - desi s-a facut chitanta pe suma de 1200 lei , in casa s-a inregistrat , din ... (vezi toată discuția)