Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Sunt in proces de partaj cu fosta sotie.La proba cu martori fosta sotie vrea sa aduca martor pe fostul sot al actualei mele sotii.Este legal? Din cate stiu conf. codului de procedura civila sotii despartiti nu pot depune marturie.E adevarat ca nu impotriva fostei sale sotii ci impotriva actualului ei sot. Poate avea el o marturie corecta in aceasta situatie?
Chiar daca nu este in grad oprit de lege pentru a depune marturie judecatrorul trebuie sa ia act de o asemenea situatie si sa aprec ieze marturia acestuia prin prisam posibilelor resentimente incoultate de fost sotie martorului, insa nu poate fi inlaturat de la audiere