avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat internat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat internat

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie.
Am la societate o angajata care este insarcinata, din 15 martie pana in 28 martie a avut concediu medical, iar din data de 29 trebuia sa se prezinte la serviciu, dar in 29 m-a sunat si m-a anuntat ca este internata in spital.
Intrebare... o voi ponta in aceste zile sau o trec absenta? ce documente trebuie sa-mi aduca?? si cand pentru ca, concediul medical trebuie depus in 6 zile de la emiterea lui.
va multumesc
AdamCosti
Ultima modificare: Joi, 31 Martie 2011
AdamCosti, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lazar Dorin-Alexandru , Contabil 16:08, 31 Martie 2011
1. trebuie sa-ti aduca, concediul medical
2. pontata sau absenta in functie de documentele medicale justificative
2. Concediul medical se depune in aplicatia de la sanatate in termen de 6 zile de la aducerea la cunostinta unitatii...deci de la vizarea lui de catre angajator
Va Multumesc!
Atunci trebuie sa astept sa vad cu ce documente v-a venii...
Nu aveti pentru ce...sper sa va fi fost de ajutor..deocamdata
OUG 158/2005 spune:
Art. 36. - (1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.
...
tudorvaleriu a scris:

OUG 158/2005 spune:
Art. 36. - (1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.
...


Presupun faptul ca d-l Adam se referea la termenul in care se depune on line concediul medical in format electronic la Sanatate...dar si mentionarea respectiva este bine venita :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este abatere ? termen anuntare angajator despre concediul medical goplanet goplanet Luni ma simt rau si nu ma prezint la servici, ma duc marti la medic si imi da concediu medical retroactiv marti dupa amiaza, iar eu anunt ca sunt in medical ... (vezi toată discuția)
Concediu medical user1000 user1000 Buna seara, Va rog frumos sa-mi explicati si mie cum trebuie sa procedez in acest caz: Un muncitor de intretinere al scolii al carei director sunt si-a ... (vezi toată discuția)
Concediu medical super3gina super3gina Daca un salariat lipseste de la serviciu si anunta la telefon ca este in concediu medical dar nu aduce concediul medical pana pe data de 05 a lunii urmatoare ... (vezi toată discuția)