Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz angajator

ce se intampla in cazul in care, angajatorul refuza sa imi dea copie dupa demisia depusa, inregistrata si aprobata? mentionez ca azi expira termenul de preaviz, inventarul e facut si gestiunea predata..... cum trebuie sa actionez?
multumesc
daca demisia a fost inregistrata e in regula chiar daca nu aveti facsimilul acesteia. pastrati nr. de inregistrare...
guvernator mg a scris:

daca demisia a fost inregistrata e in regula chiar daca nu aveti facsimilul acesteia. pastrati nr. de inregistrare...

pentru a semna contractul cu celalalt loc de munca, am nevoie de la fostul loc de munca de copie dupa inregistrarea demisiei, si acceptul demisiei din partea angajatorului... acest lucru refuza sa mi-l dea angajatorul.
Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.