avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decizie pentru suspendarea CIM - CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decizie pentru suspendarea CIM - CCC

Va rog sa am ajutati deoarece nu sunt sigura ca procedez bine. Am o salariata care a nascut pe03.03.2011,are postnatal pana in 14.04.2011 urmand sa ii fac decizia de suspendare cu 15.04.2011.Ea trebuie sa faca cererea specificand de acum daca va sta 1 an sau 2 ani ?Suspendarea pentru ingrijire copil se transmite in revisal? Are cineva un model de decizie pentru suspendare crestere copil?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:59, 31 Martie 2011
1. Salariata face cerere pentru suspendarea CIM pe perioada CCC (ataseaza si copie dupa certificatul de nastere a copilului).
2. In cerere specifica pentru care varianta opteaza (pana implineste copilul 1 an sau 2 ani).
3. In actualul Revisal nu se inregistreaza suspendarile de CIM (in varianta modificata va aparea si aceasta inregistrare).
4. Model de decizie de suspendare a CIM:

S.C.________________________SRL
Sediul_________________________
RC: ___________ CUI: __________
Tel:__________________________

DECIZIA nr. _______/______________

Avand in vedere cererea dnei/dlui ____________________________
din data de __________________ prin care solicita suspendarea contractului individual de munca in vederea efectuarii concediului pentru cresterea copilului pana la varsta de (1 an) 2 ani;
In baza OUG nr.111/2010, privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.
In temeiul prevederilor art. 51(1), lit. a) din Codul muncii,

Administratorul SC_________________SRL, dl/dna _____________,

DECIDE:

1. Contractul individual de munca nr. ______________/_______________ incheiat cu dna/dl _____________ CNP ______________________
se suspenda pe perioada concediului pentru cresterea copilului pana la varsta de (1 an) 2 ani, incepand cu data de ___________________.
2. Prezenta decizie se va comunica, in copie, sub semnatura, salariatei/salariatului.
3. Inspectorul de resurse umane va duce la indeplinire prezenta decizie.

ADMINISTRATOR,
________________


Data comunicarii ______________
Semnatura
salariatei/salariatului ____________

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din ccc si stimulentul de insertie suciugeorgeta suciugeorgeta Va rog sa imi spuneti ca si angajator ce documente trebuie sa-i inmanez ca angajator salariatei care a optat pentru CCC 1 an si care doreste sa ia stimulentul ... (vezi toată discuția)
Act aditional flori9 flori9 Buna ziua, poate sa-mi spuna cineva cum se completa in 2007 un act aditional pt suspendarea CIM in vederea intrarii angajatei in CIC? Era un articol in care ... (vezi toată discuția)
Revenire din cic MIV MIV am urmatoarea situatie copilul implineste 2 ani in 14.04.2013, mama a fost atentionata de cei de la primarie ca are dreptul la indemnizatie doar 1 an si 11 ... (vezi toată discuția)