avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1943 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatiile de proprietari -listele de plata la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatiile de proprietari -listele de plata la intretinere

cum ar trebui sa arate listele de plata la intretinere( daca este obligatoriu ca cheltuielile cota parte sa fie defalcate , in sensul justificarii fiecarui banut care se retine)si daca exista o lege care sa impuna acest lucru( defalcare cheltuielilor). Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 15:38, 1 Aprilie 2011
OMF 1969/2007
Cheltuielile conform Ordinului 1969/2007 sunt grupate pe coloane in lista de plata astfel:
Cheltuieli pe numar de persoane
Cheltuieli pe consumuri individuale
Cheltuieli pentru incalzirea apartamentului/ spatiului
Cheltuieli pe cota-parte indiviza
Cheltuieli pe beneficiari

Sigur ca, in functie specificul fiecarei asociatii acestea pot defalca, explica unele din aceste cheltuieli direct pe lista de plata, alaturat la afisier sau in dosarul lunii la asociatie unde poate fi consultat de proprietari.
Noi am defalcat direct pe lista de plata astfel;
Cheltuieli individuale:
- numai apa confor apometrelor
Cheltuieli pe numar de persoane:
- energia electrica
- salubritatea
Cheltuieli pe cota indiviza:
- salarii
- administrativ gospodaresti
- service lift
- mici reparatii
Nu avem cheltuieli de incalzire, apa calda si gaz, fiind debransati de la sistemul public.
Oricum, toate cheltuielile afisate sunt conform documentelor din dosarul lunii respective, ce poate fi consultat la sediul asociatiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cate persoane se trec la intretinere daca nu locuieste nimeni in apartament angeluci72 angeluci72 salut si felicitari celor ce au deschis aceasta pagina web. am si eu o nelamurire; acum 7 ani am cumparat un apartament in tara(muncesc cu sotia in spania) si ... (vezi toată discuția)
Plata asociatie simonasimona simonasimona de doi ani nu mai locuim la garsoniera, am facut cerere sa ne scoata de la plata asociatiei dar noi platim in continuare cheltuieli administrativesi apa ... (vezi toată discuția)
Lntrebare - plata sume avizier daca proprietarul e plecat din tara lucii67 lucii67 buna ziua,as dorii daca se poate sa ma lamuriti si pe mine,daca sunt plecat din tara pe o periada de 6 -9 luni, pe aceasta perioada cat lipsesc din tara, ... (vezi toată discuția)