Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lntrebare - plata sume avizier daca proprietarul e ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lntrebare - plata sume avizier daca proprietarul e plecat din tara

buna ziua,as dorii daca se poate sa ma lamuriti si pe mine,daca sunt plecat din tara pe o periada de 6 -9 luni, pe aceasta perioada cat lipsesc din tara, trebuie sa platesc tot ce se afiseaza la afisierul blocului (lista de plata lunara a blocului),ptr. ca apa,gaz,electricitate, salubritate,etc. nu folosesc.va multumesc
Veti plati doar cheltuielile comune. Pentru perioada cat lipsiti faceti cerere ptr scoatere de la intretinere.
Daca nu locuieste nimeni in apartament, inseamna ca pe liste ar trebui sa aveti 0 (zero) persoane.
In acest caz sunteti scutit de plata cheltuielilor care se repartizeaza pe numar de persoane: curent electric comun, gaze si salubritate.
De asemenea nu platiti apa, daca aveti apometre si e normal ca nu aveti consum, iar daca nu aveti apometre, aceasta, repartizandu-se tot in functie de numarul de persoane, nu o veti plati.

In rest, toate cheltuielile repartizate pe cota-parte indiviza trebuie sa le achitati.