Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna ziua,

In codul muncii scrie ca pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba contractul inceteaza printr-o notificare scrisa. Asta ce inseamna ca nu mai trec in Revisal?? sau cum trebuie exact sa procedez?? Si daca angajez muncitor 12 cu 24 cum se completeaza exact rubrica respectiva??
Perioada de proba es deruleaza sub contract.
Deci trebuie sa ii faceti contract cu 1 zi inainte de data angajarii, sa inregistrati in Revisal si apoi sa transmiteti online, toate cu 1 zi inainte de inceperea lucrului. Daca angajati pe 01.04.2011 de exemplu, toate aceste operatii se fac pe 31.03.2011.
Ca mai ramane in firma dupa perioada de proba sau nu, este alta discutie....
andronutza a scris:

Buna ziua,

In codul muncii scrie ca pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba contractul inceteaza printr-o notificare scrisa. Asta ce inseamna ca nu mai trec in Revisal?? sau cum trebuie exact sa procedez?? Si daca angajez muncitor 12 cu 24 cum se completeaza exact rubrica respectiva??

Indiferent de temeiul de drept al incetarii c.i.m., incetarea raportului de munca se inregistreaza in REVISAL si se transmite la data incetarii contractului individual de munca al salariatului.
Atat angajarea cat si incetarea se inregistreaza in Revisal, nu stiu sigur la care din cele 2 va referiti....si de ce credeti ca pe perioada de proba nu mai trebuie sa inregistrati in Revisal.