Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... O MOSTENIRE!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

O MOSTENIRE!

FITI DRAGUTI AM SI EU O INTREBARE PENTRU DVS......IN CAZUL CAND O PERSOANA PRIMESTE O MOSTENIRE ( SOTIA DE EXEMPLU) IN CARE O SA LOCUIASCA IMPREUNA CU SOTUL DANSEI IN ACEL APARTAMENT PRIMIT MOSTENIRE....SA ZICEM PRIN ABSURD CA CELE 2 PERSOANE SOT SI SOTIE DIVORTEAZA ACESTIA TREBUIE SA IMPARTA ADICA SA FACA PARTAJUL PENTRU ACEL APARTAMENT SAU II RAMANE SOTIEI?
VA MULTUMESC MULT SI SPER CA ATI INTELES LA CE MA REFER!
In caz de divort, nu intra la partaj mostenirea unuia dintre soti. Numai in caz de deces, sotul supravietuitor are drept de mostenire asupra unei cote-parti din intreaga masa succesorala.
Doinita Stingaciu, Avocat
Va rog nu mai scrieti cu litere mari si bold, nu e nevoie sa tipati la cei care citesc mesajul si constituie o abatere de la regulamentul de postare.
Raspunsul este nu, pentru ca bunurile dobandite intimpul casatoriei prin mostenire, sunt bunuri proprii, conform art.31, lit.b Codul familiei.
VA MULTUMESC....SI REFERITOR LA MSJ ADMINISTRATORULUI NU AM CUM SA TIP LA ACESTI OAMENII CARE OFERA NISTE RASPUNSURI OAMENILOR SI NE AJUTA......AM SCRIS ASA MARE FARA IMPORTANTA, NU CUM VA-TI EXPRIMAT!
Doamna, chiar nu intelegeti ca TREBUIE sa scrieti cu litere mici, exceptand inceputul frazei? Repet: acest forum are regulament, pe care daca nu il respectati, veti fi sanctionata!