avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

buna ziua. doresc o lamurire in legatura cu urmatoarea situatie:
daca doi tineri care sunt casatoriti legal in Spania,au un contract prenuptial acolo,
acesta este valabil si in RO?, in conditiile in care doamna detine un apartament in aici,cumparat inainte de casatorie.
ce se intimpla cu imobilul daca acesta e trecut si pe numele sotului,iar apoi acestea divorteaza?l
multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: lucica21 , utilizator 14:33, 9 August 2013
Partajul se face dupa legea locului unde se afla imobilul ce vor sa-l imparta.
Daca e cumparat inainte de casatorie, e bunul propriu al femeii.
Ce contract au semnat ?
Pana la urma imobilul e si pe numele sotului sau cum?
au semnat in SPANIA U C ONTRACT PRENUPTIAL DE SEPARARE A BUNURILOR...acolo s-au si casatorit.
Momentan apartamentul e pe doar pe numele femeii(ea l-a cumparat in Romania, inainte de casatorie ).ACUM VREA SA-L TREACA SI PE NUMELE SOTULUI...Intrebarea e :daca peste 2 sau 10 ani divorteaza ,trebuie sa imparta apartamentul??
Si de ce ar vrea sa faca asta ? Bineinteles ca daca il trece pe numele lui sau si pe numele lui, omul va deveni proprietar asa ca il va imparti in cazul unui divort. Ii poate dona o cota, donatia intre soti fiind revocabila.
Dar nu-i mai bine ca bunul ei sa ramana al ei ? oricum il poate folosi si el pe perioada cat vor sta in tara, de ce trebuie sa fie musai proprietar ?
offtopic: va rog, nu mai scrieti cu majuscule, multumesc.
da,scuze pt. majuscule.
pina la urma si-a dat seama ca e mai bine sa ramana fiecare cu ce are.
va multumesc pt. raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament cumpãrat înaintea cãsãtoriei - obiect de partaj? idsix idsix Am o locuinţă în proprietate, achitată integral si intenţionez să mă căsătoresc. Întrebări: 1. În cazulunui divort, locuinţa - proprietatea mea, ... (vezi toată discuția)
Donatie parte imobil, soti in divort clotild clotild In 2012 am cumparat un imobil impreuna cu prietenul meu, in 2013 ne-am casatorit. In luna mai 2014 vom divorta de comun acord.Ne-am impartit bunurile, am ... (vezi toată discuția)
Mostenire copii delia pop delia pop Buna ziua! Sunt căsătorită, iar soțul meu a mai fost căsătorit și are un copil din fosta căsnicie. Noi acum avem un copil împreună. Înainte de ... (vezi toată discuția)