Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

buna ziua. doresc o lamurire in legatura cu urmatoarea situatie:
daca doi tineri care sunt casatoriti legal in Spania,au un contract prenuptial acolo,
acesta este valabil si in RO?, in conditiile in care doamna detine un apartament in aici,cumparat inainte de casatorie.
ce se intimpla cu imobilul daca acesta e trecut si pe numele sotului,iar apoi acestea divorteaza?l
multumesc anticipat.
Partajul se face dupa legea locului unde se afla imobilul ce vor sa-l imparta.
Daca e cumparat inainte de casatorie, e bunul propriu al femeii.
Ce contract au semnat ?
Pana la urma imobilul e si pe numele sotului sau cum?
au semnat in SPANIA U C ONTRACT PRENUPTIAL DE SEPARARE A BUNURILOR...acolo s-au si casatorit.
Momentan apartamentul e pe doar pe numele femeii(ea l-a cumparat in Romania, inainte de casatorie ).ACUM VREA SA-L TREACA SI PE NUMELE SOTULUI...Intrebarea e :daca peste 2 sau 10 ani divorteaza ,trebuie sa imparta apartamentul??
Si de ce ar vrea sa faca asta ? Bineinteles ca daca il trece pe numele lui sau si pe numele lui, omul va deveni proprietar asa ca il va imparti in cazul unui divort. Ii poate dona o cota, donatia intre soti fiind revocabila.
Dar nu-i mai bine ca bunul ei sa ramana al ei ? oricum il poate folosi si el pe perioada cat vor sta in tara, de ce trebuie sa fie musai proprietar ?
offtopic: va rog, nu mai scrieti cu majuscule, multumesc.
da,scuze pt. majuscule.
pina la urma si-a dat seama ca e mai bine sa ramana fiecare cu ce are.
va multumesc pt. raspunsuri