Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas - sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas - sot supravietuitor

Buna seara,
Tatal a decedat de curand iar mama nu are pensie si nici nu este angajata,avand varsta de 56 ani.
La ce varsta va putea primi pensia de urmas?
Luna si anul nasterii.
1 martie 1955
Ati dat date insuficiente pentru a primi un raspuns exact.

Conditia esentiala pentru ca sotul supravietuitor sa poata beneficia de pensie de urmas este ca sustinatorul decedat sa fie pensionar sau sa indeplineasca conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Daca tatal dvs. nu era pensionar si nici nu indeplinea conditiile pentru a beneficia de pensie anticipata, anticipata partiala sau pentru limita de varsta, mai ramane pensia de invaliditate. Va duceti cu actul din care rezulta cauza decesului la casa de pensii si intrebati daca tatal dvs. indeplinea, la data decesului, conditiile pentru obtinerea pensiei de invaliditate.

Conditiile generale pentru ca sotul supravietuitor sa poata beneficia de pensie de urmas sunt reglementate prin art. 85 - art. 87 din Legea nr. 263/2010 (deci depind de mai multe date, pe care nu le-ati dat).

Art. 85. – (1) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani.
(2) În cazul în care durata căsătoriei este mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.
Art. 86. – (1) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin un an.
(2) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei, dacă decesul soţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 33 alin. (5).
Art. 87. – Soţul supravieţuitor care nu îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 85 şi la art. 86 alin. (1) beneficiază de pensie de urmaş pe o perioadă de 6 luni de la data decesului, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 33 alin. (5).

-Daca durata casatoriei a fost de minim 10 ani, mama dvs. indeplineste conditiile prevazute la art. 85 din Legea nr. 263/2010 la implinirea varstei standard de pensionare de 60 de ani.

-Daca sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 86 din Legea nr. 263/2010, mama dvs. are dreptul la pensie de urmas indiferent de varsta.

-Daca nu sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 85 si art. 86 din Legea nr. 263/2010, mama dvs. are dreptul la pensie de urmas o perioada de 6 luni de la data decesului.