Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

as vres sa stiu cum e mai bine sa se termine procesul in care pensia alimentara e vitala pentru un copil, in care tatal vine cu o adeverinta de salar cu minim pe economie in conditiile in care el este administrator la o firma si asociat la alta firma dar imi ofera 5 milioane pe luna
intrebarea este : daca accept cele 5 mil mai am dreptul la dividente sau daca el isi mareste salariul?
sau e mai bine sa accept 25 % adica 1mil ?
mentionez ca este vorba doar despre un copil minor
va multumesc
Aceptati cei 5 milioane. In viitor, daca veti putea dovedi ca veniturile sotului au crescut simtitor, veti putea face de fiecare data o noua cerere de majorare a pensiei (cu conditia ca copilul sa mai indeplineasca conditiile legate de varsta prevazute de lege).

Succes!
Dna.Liliana,parerea mea este sa acceptati oferta sotului,si nu-i puneti rabdarea la incercare.Au fost multe situatii,cind sotia dorea mai mult decit oferea sotul,si intr-un final au pierdut imens.In timp veti putea opta pentru o alta varianta mai avantajoasa,daca aceasta se va ivi.:luck:
puteti avea nesansa sa nu puteti sa-i dovediti veniturile reale, asa ca mai bine acceptati 500
Chiar daca nu acceptati cei 500 lei oferiti ca pensie de intretinere, tot nu veti avea dreptul la dividende. Aceastea nu au caracter permanent si nu pot fi retinute in baza de calcul a pensiei de intretinere. Faptul ca tatal copilului este administrator de firma nu are relevanta in stabilirea pensiei, deoarece pensia de intretinere nu se stabileste in functie de functia celui obligat la plata, ci in functie de venitul net constant pe care acesta il realizeaza. Si apoi nu este obligatoriu ca un administrator de firma sa aiba o anumita remuneratie doar pentru ca detine aceasta functie.
Dar, daca nu sunteti dispusa la negocieri si vreti sa mergeti pe mana instantei, aceasta va stabili pensia in functie de adeverinta de venituri.
la ce va referiti cand spune-ti ca voi putea opta la o varianta cand se va ivi.
eu am intrebat care este diferenta dintre procentul de 25 % si ce ofera un tata care nu vrea sa ofere doar ca este obligat
vede-ti dumneavoastra el are doar pretentii nu si indatoriri
cum este posibil ca legea sa sustina pe acesti indivizi care vor sa ofere doar ce le convine iar noi mamicile sa ne multumit doar cu atat
ideea era ce trebuie sa accept in conditiile in care nu o sa stau pe urmele lui 15 ani sa vad cu ce mai fenteaza copilul din dreptul lui
1 - sa fiu de acord cu 25 % din salariul minim cu care a venit cu adeverinta la proces un om actionar la o firma, si din dividentele care nu le v-a mai face vreodata profitabile - ceea ce imi convine pierd eu pierde si el
2 - accept 5 milioane care le ofera si dupa parerea mea se spala pe maini de alte venituri, in acest caz isi poate umfla salariul iar la 50 de milioane si dividente cat poate duce
va intreb in tara asta lege pentru copii nu exista, asa numitii tati pot jongla statul, tribunalul, judecatorii, avocatii asa cum vor ei sa fie in avantaj?
cum e posibil?
va rog din tot sufletul sa imi raspunde-ti
va multumesc