Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta de divort

Buna ziua

Mama mea are o sentinta de divort din 2004. Este plecata din tara, iar acum cand a dorit sa-si modifice actele la ambasada i s-a spus ca nu poate deoarece nu scrie pe sentinta "definitiva si irevocabila".
Unde trebuie si ce trebuie sa fac sa apara acest lucru pe hartie?
Eu am imputernicire de la ea dar pe numele de fata, acum sunt casatorita.
Hotararea se legalizeaza de catre instanta care a pronuntat acea hotarare.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0.15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.
Apelati la serviciile unui avocat pentru obtinerea legalizarii.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
imputernicirea trebuie sa fie din partea mamei, iar , in ceea ce priveste , formula - definitiva si irevocabila - , trebuie mers cu hotarirea la grefa instantei care a pronuntat-o pentru a-i aplica formula prin stampila - definitiva si irevocabila-

. din practica instantelor judecatoresti
Aplicarea stampilelor rotunde pe fiecare pagina a hotararii precum si celei dreptunghiulare de pe ultima pagina cu mentiunea definitiva si irevocabila, se poate face numai cu indeplinirea formalitatilor de mai sus.
si de obicei nu se rezolva in aceeasi zi..