avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta de divort

Buna ziua

Mama mea are o sentinta de divort din 2004. Este plecata din tara, iar acum cand a dorit sa-si modifice actele la ambasada i s-a spus ca nu poate deoarece nu scrie pe sentinta "definitiva si irevocabila".
Unde trebuie si ce trebuie sa fac sa apara acest lucru pe hartie?
Eu am imputernicire de la ea dar pe numele de fata, acum sunt casatorita.
Cel mai recent răspuns: Cristina Voicu , Avocat 12:18, 2 Aprilie 2011
Hotararea se legalizeaza de catre instanta care a pronuntat acea hotarare.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0.15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.
Apelati la serviciile unui avocat pentru obtinerea legalizarii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Aprilie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
imputernicirea trebuie sa fie din partea mamei, iar , in ceea ce priveste , formula - definitiva si irevocabila - , trebuie mers cu hotarirea la grefa instantei care a pronuntat-o pentru a-i aplica formula prin stampila - definitiva si irevocabila-

. din practica instantelor judecatoresti
Aplicarea stampilelor rotunde pe fiecare pagina a hotararii precum si celei dreptunghiulare de pe ultima pagina cu mentiunea definitiva si irevocabila, se poate face numai cu indeplinirea formalitatilor de mai sus.
si de obicei nu se rezolva in aceeasi zi..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta definitiva si irevocabila! catalin83 catalin83 fiti amabil;in cazul in care trebuie sa-mi schimb buletinul(CI),la politie este nevoie de sentinta de divort definitiva irevocabila?sau merge si cu hotararea ... (vezi toată discuția)
Copia unei hotarari judecatoresti sorin_alexandrescu sorin_alexandrescu Am o H.J. care a devenit greu lizibila ,(a fost scrisa la masina in mai multe exemplare - la indigo). Ce trebuie sa fac pentru a obtine o copie a documentului ? (vezi toată discuția)
Model de cerere vicar vicar Buna ziua, am cautat pe portalul instantelor un model de cerere pentru eliberare copie hotarire de divort cu mentiunea definitiva si irevocabila si nu am ... (vezi toată discuția)