Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada lucrata in alt stat - pensie comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada lucrata in alt stat - pensie comunitara

LUCREZ INTR-O FAMILIE IN SPANIA LEGAL SI COTIZEZ LA SEG.SOCIALA.AS VREA SA STIU DACA ACESTI ANI SE VOR CUMULA LA VECHIMEA IN MUNCA PENTRU PENSIA DIN ROMANIA.MULTUMESC.
veti beneficia de toate drepturile privind pensia de la casa de asigurari din spania, in functie de cit ati contribuit. la implinirea virstei legale de pensionare aceasta va va calcula o pensie . interesativa care este stagiul minim de contributie de acolo. in final veti primi 2 pensii una pt ce ati lucrat in romania si alta de acolo.

Perioadele lucrate in state membre ale UE si in statele cu care Romania a incheiat conventii de reciprocitate in domeniul asigurarilor sociale, perioade pentru care s-au platit contributiile de asigurari sociale, constituie stagiu de cotizare si in Romania.

Pornesc de la premisa ca pentru perioada lucrata in Spania s-au retinut si virat contributiile obligatorii (numai aceste perioade constituie stagiu de cotizare si in Romania). Perioada lucrata in Spania constituie stagiu de cotizare si in Romania, in vederea deschiderii drepturilor de pensie. De asemenea, perioada lucrata in Romania constituie stagiu de cotizare si in Spania. Daca indepliniti conditiile prevazute de legislatia spaniola, puteti primi doua pensii, una din partea statului roman si una din partea statului spaniol.

Sau, altfel spus:
La determinarea drepturilor de pensie, Romania are in vedere:
-stagiile realizate in Romania si in Spania;
-veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS in Romania.

La determinarea drepturilor de pensie, Spania are in vedere:
-stagiile realizate in Romania si in Spania;
-veniturile pentru care s-au retinut si virat contributiile obligatorii in Spania.

Concluzie: raspunsul scurt este "da, perioada lucrata in Spania va fi valorificata in Romania la stabilirea drepturilor de pensie".