Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... sesizare administrator bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

sesizare administrator bloc

Cui ma pot adresa cu o sesizare impotriva presedintelui de bloc? Cenzorului si apoi, pe cale ierarhic superioara, Primariei de sector?
Va multumesc.
Conform dispozitiilor in vigoare,presedintele de asociatie este reprezentantul asociatiei de proprietari,administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari
Daca suspecati nereguli in activitatea presedintelui de asociatie,normal,trebuie sa demarati clarificarea acestora ,in temeuiul art 10 din L nr 230/2007 si art 12 A c),d) din HG nr 1588/2007 direct cu presedintele
Daca intampinati refuz, dezinteres aveti dreptul sa sesizati aspectele care va nemultumesc ,la serviciul specializat din cadrul primariei
De regula,majoritatea neclaritatilor se solutioneaza prin dialog decent la nivelul asocitiatiei de proprietari
daca presedintele refuza dialogul si chiar adresele scrise?
în cazul refuzului înregistrării unei reclamații de către președinte ,îi puteți trimite o recomandată prin poștă,reclamațiile pentru administrator,membrii comitetului,etc, iar reclamația pentru președinte tot scrisă la primărie la serviciul specializat cu asociații de proprietari
sacalul09, utilizator