avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate pledoarie
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

pledoarie

buna ziua!ce trebuie sa contina o pledoarie initiala si cam care ar fi tips-urile pentru a fi cat mai convingator?
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 20:20, 3 Aprilie 2011
Da, buna intrebare, numai ca raspunsul ar trebui sa fie mult mai amplu!
S-au scris biblioteci intregi despre aceasta schestiune!
O pledoarie ar trebui sa fie convingatoare, sa contina ideile esentiale
pe care vrea sa le transmita, sa fie coerenta, etc.....
Am o simulare de proces la scoala,vizand comunismul in Romania.sunt avocatul acuzarii si trebuie sa tin o pledoarie initiala convingatoare...
V-ar fi de folos sa cititi “despre” logica juridica (a vedea Gheorghita Mateut, ca exemplu) – fundamentarea adevarului, sau sa cititi “Pledoarii celebre”, Yolanda Eminescu. Ceva… retorica… avand in vedere ca retorica “este arta si tehnica de a convinge un auditoriu prin discurs despre un adevar sau neadevar, de a vorbi influent si eficient” (George Zori, Prelegeri de retorica)
Sigur, va trebui sa studiati… ce inseamna comunismul.

Pledoaria are – in principiu – structura unui discurs (a unei… compuneri, daca doriti): introducere, continut, incheiere.
Incercati sa stabiliti un "plan de bataie".
Alegeti argumentele pe baza carora va veti stabili pledoaria.
Gasiti carti pe piata privind tehnica pledoariei
si veti gasi acolo mai mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pledoarii celebre ne_nicku ne_nicku Am citit o carte - "Pledoarii celebre" de Iolanda Eminescu. Superba, de-adreptul ireala!!! Te-apuca doru' de duca atunci cand vezi cum se facea pe timpuri ... (vezi toată discuția)
Pledoaria avocatului in contextul actual Andrei Dina Andrei Dina Stimati colegi, as vrea sa stiu si parerile voastre referitor la actul pledoariei in sine. In contextul actual in care judecatorii sunt bombardati cu dosare, ... (vezi toată discuția)
Discurs de candidat la presedintie. tu ce ai spune? Alin Popescu Alin Popescu Discutia e simpla. Gandeste-te ca ai candida (chiar daca e aiurea fie si gandul ca ai face-o) si incearca sa creionezi un mic discurs pe care l-ai spune ... (vezi toată discuția)