Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate pledoarie
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

pledoarie

buna ziua!ce trebuie sa contina o pledoarie initiala si cam care ar fi tips-urile pentru a fi cat mai convingator?
Da, buna intrebare, numai ca raspunsul ar trebui sa fie mult mai amplu!
S-au scris biblioteci intregi despre aceasta schestiune!
O pledoarie ar trebui sa fie convingatoare, sa contina ideile esentiale
pe care vrea sa le transmita, sa fie coerenta, etc.....
Am o simulare de proces la scoala,vizand comunismul in Romania.sunt avocatul acuzarii si trebuie sa tin o pledoarie initiala convingatoare...
V-ar fi de folos sa cititi “despre” logica juridica (a vedea Gheorghita Mateut, ca exemplu) – fundamentarea adevarului, sau sa cititi “Pledoarii celebre”, Yolanda Eminescu. Ceva… retorica… avand in vedere ca retorica “este arta si tehnica de a convinge un auditoriu prin discurs despre un adevar sau neadevar, de a vorbi influent si eficient” (George Zori, Prelegeri de retorica)
Sigur, va trebui sa studiati… ce inseamna comunismul.

Pledoaria are – in principiu – structura unui discurs (a unei… compuneri, daca doriti): introducere, continut, incheiere.
Incercati sa stabiliti un "plan de bataie".
Alegeti argumentele pe baza carora va veti stabili pledoaria.
Gasiti carti pe piata privind tehnica pledoariei
si veti gasi acolo mai mult.