Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu infiltratiile de la terasa blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu infiltratiile de la terasa blocului

Buna seara,

Am o problema urgenta: problema cu infiltratiile de la terasa blocului a inceput acum 6 ani, la momentul respectiv incepuse sa mi se infiltreze apa in tavanele de la bucatarie si baie, am discutat cu vecinul de langa apartamentul meu si acesta avea probleme in hol si bucatarie (care sunt lipite de apartamentul meu) am adus la cunostinta administratorului asociatiei de proprietari iar acesta ne-a spus ca este problema noastra a celora de la etajul 4, situatia incepuse sa devina critica (in bucatarie incepuse sa imi picure apa pe la firele electrice si a trebuit sa renuntam la plafoniera) si neexistand intelegere cu vecinii si administratorul am reparat acoperisul (vecinul de langa care avea si el probleme nu si-a facut si el reparatia motivand ca este de la mine) dar tot am avut probleme si dupa repararea acoperisului, dupa multe certuri cu administratorul si cu vecinul in cauza acesta si-a facut si el partea lui dupa cativa ani, intre timp mie mi sa deteriorat lucrarea facuta si am inceput sa am probleme si la sufragerie de la celalalt vecin (apartamentul meu are 2 camere si este intre alte 2 apartamente) apartamentul de langa fiind inchiriat iar chiriasii foarte necomunicativi, le-am explicat care este problema au vazut dar nu vroiau sa ne dea numarul de telefon al proprietarului, am tot taraganit-o asa pana anul trecut intre timp tot apartamentul meu a fost distrus (tavanele din toata casa plus peretele comun de la sufragerie ) am vorbit si cu noul administrator de aceasta problema dar iar m-am lovit de "asta e problema voastra a celora de la 4" neputand sa mai stau asa am reparat iar acoperisul in toamna, fericita ca am scapat de problema m-am apucat si de zugravit dar dupa prima zapada a inceput iar calvarul, am chemat firma care mi-a facut hidroizolatia am verificat lucrarea si mi s-a explicat ca daca vecinii nu isi vor repara acoperisul nu au ce sa faca. toata casa stau cu ligheane si imi picura pe la firele electrice. vecinul de vis-a-vis avea probleme deasupra tabloului electric si nelocuind acolo nu l-a interesat, am vorbit si cu celalalt proprietar care imi afectase sufrageria si restul casei si mi-a explicat ca "asa e la bloc" neavand alta solutie m-am apucat si am mai pus carton si la vecini ca sa imi mai diminuez pagubele, acestea au fost diminuate pana zilele acestea cand a plouat continuu si mi s-a infiltrat apa in toata casa sufrageria fiind cea mai afectata, am tot vorbit cu adiministratorul a venit a vazut dar nu face nimic motivand ca nu e treaba lui, eu nu imi permit sa refac hidroizolatia la inca 2 apartamente (unul de 3 si unul de 4 camere) oricum am facut mult mai mult de cat trebuia apartamentul meu avand 52 m2 si am facut 80 m2 cu 2 straturi si ulterior inca 20 cu un singur strat si am schimbat si pluviala de la vecini, am facut o sesizare in 2 exemplare la adresa presedintelui asociatiei si i-am dat-o administratorului sa o inregistreze, (am uitat sa spun ca a inceput sa picure apa si pe casa scarii) , acesta a refuzat motivand ca nu stie legea 230/2007 si HG 1588/2007 care erau trecute in instiintare. Dupa alta discutie cu administratorul acesta a tinut sa imi mentioneze ca s-a saturat de "fitele noastre si ca numai noi ne plangem ca avem probleme"- vecinul caruia ii curgea apa la tabloul electric nu mai are probleme ca i-am reparat portiunea respectiva iar cel cu care am peretele comun la sufragerie are si el probleme dar fiind chiriasi nu prea ii intereseaza. referitor la instiintare administratorul a venit din nou si a vazut care sunt problemele si ca s-au agravat si infiltratia care este pe casa scarii si mi-a spus "nu deranjeaza pe nimeni". Casa mea este distrusa tavanele suunt mucegaite am ajuns sa scot lustrele din casa o sa ajung sa umblu noaptea cu lanterna, riscam sa ne imbolnavim de plamani de la mucegaiul de pe tavane iar mobila nu stiu unde sa o mai mult sa nu imi ploua pe ea- in curand o sa dorm cu umbrela sau pelerina de ploaie. Vreau sa actionez in judecata administratorul si vecinii implicati direct pentru ca tuturor li sa adus la cunostinta situatia in care sa ajuns si nimanui nu ii pasa si cineva trebuie sa plateasca pentru pagubele care mi s-au produs si pentru nesimtirea cu care am fost tratata. Ce pasi ar trebui sa urmez pentru ca situatia este disperata si cam cat ar ajunge cheltuielile de judecata.
in primul rind trebuie sa va hotariti asupra a ceea ce vreti sa cereti instantei:
- sa oblige asociatia sa constituie fondul pentru reparatii si sa execute lucrarea?
- sa atrageti raspunderea civila legala a administratorului si presedintelui (a vecinilor nu puteti) pentru daunele suferite?
Ramine totusi problema nerezolvata , a dusului fortat cind ploua :(( Intr-o situatie relativ asemanatoare cei de la ultimul etaj (acestia s-au inteles pina la urma fiind un interes comun) au efectuat o lucrare comuna de constructie a sarpantei si dupa aceea au obtinut in instanta decontarea acelor cheltuieli care s-au repartizat pe toti proprietarii scarii . Cei 4 nu au mai platit intretinerea pina la compensarea totala a cheltuielilor efectuate in contul asociatiei.
Ca sfat , solutia tehnica pentru viitor pentru care sa optati, eu v-as recomanda sarpanta. Verificat. Intr-adevar costa mai mult si necesita autorizatii de constructie dar scapati pe timpul vietii dv. de cosmarul ploilor prin tavan. Operatiile ulterioare de intretinere a acestui tip de acoperis sunt minime.
reparatia spatiilor comune este obligatia asociatiei ! a teraselor, subsolurilor, iar administratorul sau presedintele cunoaste legea, insa... nu vor sa colaboreze.
1. cereti ajutor la primarie referitor la faptul ca nu v-a inregistrat cererea;
2. incercati sa va faceti asigurare a imobilului cu clauze si pt acest tip de distrugeri, dar dupa ce va refaceti imobliul;
3. dati in judecata asociatia;
4. solicitati sprijin in sedinta si aflati atitudinea tuturor proprietarilor;

succes