Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă obtinere acte dosar instanta
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

obtinere acte dosar instanta

este posibil ca o persoana care nu este parte intr-un dosar sa obtina hotararea instantei?
nu exista nicio restrictie in acest sens?
sunt publice...din pacate. normal se elib pe baza unei cereri motivate. deci verificati la dosar daca exista aceasta cerere si daca motivatia este reala. daca nu este reala atunci faceti reclamatie la politie pt fals in declaratii. etc puteti obtine si despagubiri pt prej de imagine sau...in fct de situatie. daca motivatia este reala si arata ca pers era interesata (de exemplu creditorii pt a-si recupera datoriile) atunci nu prea aveti ce face decat daca hartia e fol in alt scop decat cel motivat
otesani a scris:

este posibil ca o persoana care nu este parte intr-un dosar sa obtina hotararea instantei?
nu exista nicio restrictie in acest sens?

Copii de pe actele din dosar se dau numai partilor din litigiu ....
Procesele sunt publice. Ca atare, si inscrisurile existente in acestea, sunt publice. Potrivit art. 6 din Legea 544/2001 - privind liberul acces la informatiile de interes public, ori ce cetatean poate solicita spre studiu ori sa i se elibereze copii dupa inscrisurile din dosarele instantelor de judecata. Daca in aceste inscrisuri sunt date cu caracter personal, acestea sunt " curatate" si se libereaza fara aceste date. Incercati, si facei o cerere in acest sens, motivata pe dipozitiile art. 6 din legea mentionata si va veti convinge ca asa stau lucrurile. O hotarare judecatoreasca, in mod neindoielnic este o hotarare de interes public. Eu, ca cetatean, am dreptul sa stiu cum se face justitie in Romania si, ca atare, pot cere sa mi se puna la dispozitie orice hotarare judecatoreasca.
Leonte Tudor a scris:

Procesele sunt publice. Ca atare, si inscrisurile existente in acestea, sunt publice. Potrivit art. 6 din Legea 544/2001 - privind liberul acces la informatiile de interes public, ori ce cetatean poate solicita spre studiu ori sa i se elibereze copii dupa inscrisurile din dosarele instantelor de judecata. Daca in aceste inscrisuri sunt date cu caracter personal, acestea sunt " curatate" si se libereaza fara aceste date. Incercati, si facei o cerere in acest sens, motivata pe dipozitiile art. 6 din legea mentionata si va veti convinge ca asa stau lucrurile. O hotarare judecatoreasca, in mod neindoielnic este o hotarare de interes public. Eu, ca cetatean, am dreptul sa stiu cum se face justitie in Romania si, ca atare, pot cere sa mi se puna la dispozitie orice hotarare judecatoreasca.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Consider ca orice persoana poate cere, copii dupa actele unui dosar a unei instante chiar dezinteresata. Oricum actele unui dosar nu se comunica oricui, in conformitate cu dispozitiile Cpc sau Cpp. Acest fapt ar starni interesul de a solicita acte precum hotarari ale instantelor in chip abuziv de oricine. Exista o restrictie privind informatiile actelor de procedura ale instantelor. Insa hiar si procedura CEDO arata acest fapt. Desi sedintele de judecata sunt publice , intrebarea dece nu este permis?? fotografierea , inregistrarea audio-video a sedintelor publice.??,,,ca doar sunt de interes public, Trebuie inteles pana unde se intinde accesul la informatie de interes public. Hotararile judecatoresti sunt de interes doar a partilor din litigiul nicidecum si a vecinului de la etajul superir sau inferior, ca X sa judecat cu Y si sa vad eu cum s-a pronuntat instantele. Dreptul la informatie este de interes public nicidecum de interes "PARTICULAR"...Trebuie inteleasa dispozitia legala care prevede acest fapt in speta art.6 din L.Nr.544/2001.:(
Cu riscul de a ma repeta: ca cetatean am dreptul sa stiu cum se face justitie in Romania. Pentru aceasta procesele sunt publice si, ... ATENTIE ! orale. Pe acest drept se intemeiaza liberul acces la informatiile de interes public. Deci, interesul public este cum se face justitie iar publicul poate afla asta nu numai prin prezenta intr-o sala de judecata, ci chiar din hotararile judecatoresti. Insa, pentru a ne forma o opinie cu privire la corectitudinea si temenica hotararii judecatoresti este nevoie de aces liber la probele pe care aceasta se sprijina. Ca pe calea acesta se poate comite un abuz de drept, e adevarat, dar este greu de delimitat interesul public de abuzul de drept si pe considerentul abuzului de drept sa se interzica accesul la dosarele instantelor de judecata. Justitia trebuia facuta la .... lumina zilei .... e o metafora si, de dragul acestei metafore trebuie sa acceptam ca oricine, invocand dreptul la liberul acces la informatiile de interes public se poate adresa instantei de judecata si cere informatii si copii dupa documelele pe care il intereseaza. Am spus ( Dixit !) : incercati si veti vedea ca cererea de a obtine un anumit document dintr-un dosar care s-a judecat, nu va va fi respinsa. Restul , e teorie.