Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract - angajat mutat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract - angajat mutat

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: un angajat lipseste nemotivat din 03.01.2011, in data de 29.03.2011 ii trimit convocare prin posta, iar in data de 01.04.2011 primesc plicul inapoi de la posta cu mentiunea " destinatar mutat". In aceasta situatie cum ii desfac eu contractul de munca? nu am nr. de telefon, nu am nimic.
Ati trimis scrisoarea cu confirmare de primire?
Da
1. Codul muncii spune:
Art.267...
(2) În vederea desfăşurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora şi locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin.(2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.

2. Asadar emiteti decizia de concediere (in care specificati ca nu s-a prezentat la comisie).
Daca nu a primit convocarea cum poate sa se prezinte la comisia de disciplina? ... destinatar mutat aceasta este mentiunea ... cred ca ar fi mai bine sa ii mai trimiteti inca o data convocarea si apoi sa decideti aplicarea art.267 C.mun. avand in vedere ca acesta nu v-a adus la cunostinta schimbarea domiciliului .