Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata contract studii Banca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata contract studii Banca

Buna ziua.
Institutia la care lucrez a incheiat cu o Universitate un contract de studii pentru un curs de stare civila insa contabilitatea refuza plata deoarece a primit un cont de banca si nu de trezorerie.
Universitatea a mentionat ca nu detine cont de trezorerie si nici nu vrea sa-si deschida.
Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Poate plati contabilitatea catre o alta banca sau e musai cont de trezorerie.
Va multumesc anticipat
Text extras din: Ordonanţă de urgenţă nr. 146/2002 - privind formarea şi utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului

Art. 6. - (1) Instituţiile publice, indiferent de sistemul de finanţare, au obligaţia să vireze sumele reprezentând contravaloarea bunurilor achiziţionate, serviciilor prestate sau lucrărilor executate în conturile agenţilor economici beneficiari, deschise la unităţile trezoreriei statului în a căror rază aceştia sunt înregistraţi fiscal.

trezoreria percepe comision de gestionare !