Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in functia publica de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in functia publica de conducere

Buna ziua.
Pentru organizarea examenului de promovare in functia publica de conducere (la nivel local)se solicita avizul ANFP sau doar se instiinteaza?
Daca se organizeaza examen si nu concurs ( intrucat un singur functionar indeplineste conditia de ocupare a fp de conducere) trebuie publicat anuntul in MO?
Rog un raspuns urgent.
Va multumesc.
Da, da aceasta posibilitate. Obtinerea delegarii se face la cerere, motivata ( gen cheltuieli , lipsa fonduri, etc), si de obtine foarte usor, de cand se plateste doar 1 % din salariu, pentru participarea in cadrul comisiilor de concurs.:)
puteti sa ne mentionati legea sau art.prin care se da aceasta posibilitate?