Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna seara. In cuprinsul testamentului, este obligatorie mentiunea ca testamentul a fost citit testatoarei, care sa fi consimtit in consecinta in privinta continutului, in conditiile in care se precizeaza in cuprinsul acestuia ca redactarea textului din testament apartine notarului ? Testatoarea era bolnava, netransportabila, avand venerabila varsta de 93 de ani. Testamentul a fost intocmit la domiciliul testatoarei, fara ca cineva din familie sa stie, legatarul venind cu notarul la domiciliul testatoarei cand acestia erau plecati la serviciu. Legatara avea grija de testatoare, (fiind adusa chiar de familie pentru a avea grije de ea) cand erau plecati. Cu stima
Buna seara,

In cuprinsul testamentului nu se face o asemenea mentiune, dar se face in incheierea de autentificare (pe care o gasiti in continuarea textului testamentului, sau pe verso).
si oricum testamentul este esentialmente revocabil, ceea ce pp ca oricand testatoarea il poate revoca.
... si de asemenea, "la o adica", legatul poate fi supus reductiunii :D
(presupunand ca mostenitorii sunt rezervatari, daca ati spus despre "familie").
Buna ziua . Va multumesc pentru raspunsuri. Acea mentiune despre care vorbeam la inceput, nu apare mentionata nici in incheierea de autentificare de pe verso-ul testamentului. Poate fi atacat testamentul din acest punct de vedere ? Va multumesc anticipat. Cu stima
Buna ziua. Astept cu mult interes un raspuns. Cu stima