Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aspect si forma testament vechi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aspect si forma testament vechi

Cum ar trebui sa arate un testament autentic intocmit la vechiul Notariat de Stat in 1986? Ma refer la faptul daca textul redactat, nu incheierea de autentificare de pe verso, era batut la masina de scris integral sau exista vreun formular tipizat impus de lege, unde se completau spatiile libere cu datele testatorului? Sau ce norme de redactare dactilografica erau pe atunci?
Erau scrise la maşina, dactilografiate, pe verso apărea menţiunea Notariatul de Stat......
Daca era autentic era batut la masina. Acum depinde daca testamentul s a facut la deplasare, la domiciliu testatorului este posibil sa fie scris si cu alte mijloace. Insa faptul ca este autentic si nu este revocat I'l face valabil.
Daca s-a facut la domiciliul testatorului, este mentionat acest lucru undeva? La ce va referiti prin "cu alte mijloace"?