Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna seara. In cazul unui testament autentic intocmit la domiciliul testatorului, am intalnit urmatoarea situatie: Textul testamentului este dactilografiat la o masina de scris, probabil cea cu care s-a deplasat notarul la domiciliul testatorului, insa incheierea de autentificare de pe verso, este redactata la o alta masina de scris, caracterele fiind diferite. Testamentul a fost intocmit in 1971 iar in cuprinsul sau se mentioneaza ca a fost redactat, dactilografiat si autentificat la domiciliul testatorului. Este legala o astfel de practica ? Cu stima
Atata vreme cat consimtamantul a fost dat in fata notarului de stat iar autentificarea s-a facut in aceeasi zi, nu vad unde ar putea fi ilegalitatea.

Da, este legal. Autentificarea se poate face si la domiciliul testatorului.
Poate ca testamentul a fost redactat de catre o anumita persoana care putea fi testatorul sau o terta persoana la indicatia testatorului ( cu o masina de scris) , si evident autentificat de notar.Aceasta sa fie cauza existentei unor scrieri diferite