Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incheiere de autentificare notariala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incheiere de autentificare notariala

Se poate ataca in instanta un testament daca Incheierea de autentificare este gresit intocmita? (Dupa parerea mea...)
Mai precis, aceasta incheiere arata astfel:

R O M Â N I A
BIROUL NOTARIAL .........
Sediu: ............

ÎNCHEIERE DE AUTENTIFICARE NR.....[1]

Zz/ll/anul

În faţa mea, .............., notar public, la sediul biroului, s-a prezentat.......... domiciliat în .........., CNP ........., identificat cu ..................in nume propriu

care după ce a citit testamentul, a declarat că i-a inteles continutul, ca cele cuprinse in act reprezinta vointa lui, a consimtit la autentificarea prezentului inscris si a semnat unicul axemplar in prezenta martorilor propusi de aceasta (corect era de acesta, fiind vorba de un barbat):

1. .......... domiciliat în .........., CNP ........., identificat cu ..................

2. .......... domiciliat în .........., CNP ........., identificat cu ..................

care dupa ce i-a fost citit testamentul, a declarat ca i-a inteles continutul, ca cele cuprinse in act reprezinta vointa ei, a consimtit la autentificarea prezentului inscris si a semnat unicul exemplar in prezenta martorilor propusi de aceasta

În temeiul art. 12 lit. b) din Legea notarilor publici si a activitatii notariale nr 36/1995, republicata, cu modificarile ulterioare, SE DECLARA AUTENTIC PREZENTUL INSCRIS.

SE DECLARĂ AUTENTIC PREZENTUL ÎNSCRIS.
-----
Ca sa fiu explicit: testatorul este un barbat, beneficiarul testamentului este o femeie. Testatorul, din cate am inteles eu, ar fi trebuit sa-i dicteze notarului testamentul. Din cuprinsul incheierii, rezulta ca notarul a intocmit testamentul iar testatorul l-a citit, ...in prezenta martorilor propusi de ACEASTA, adica de beneficiara testamentului.
Apoi sunt scrise datele de identificare ale martorilor, si, fara nicio legatura (parerea mea), scrie de la capatul randului
"care dupa ce i-a fost citit testamentul, a declarat ca i-a inteles continutul, ... "(textul de mai sus).
Intrebarea mea este: aceasta "Incheiere de autentificare " corespunde cerintelor legii? Mie mi se pare ca nu.
Eu inteleg ca testatorul a citit testamentul intocmit de notar si l-a semnat in fata martorilor propusi de beneficiara testamentului, beneficiara despre care nu se dau niciun fel de date de identificare (in Incheierea de notificare),
Nu trebuia sa se scrie despre cine este vorba?
Se poate ataca testamentul in justitie pentru anulare in aceste conditii?

crimit, utilizator
Nu. Este doar o greșeală de redactare care nu afectează conținutul juridic al actului.
Nu are importanta cine a propus martorii, atat timp cât ei au fost prezenți, au semnat și pot confirma ca aceasta a fost ultima vointa a testatorului.
Beneficiarul testamentului trebuie să fie o persoană determinată sau determinabila. Nu este obligatoriu să îi fie menționate datele de identificare.
De exemplu, pot sa las un testament copilului surorii mele, care se va naște la anul. Si este perfect valabil.
raluk0207, utilizator
Nu, este o simpla eroare, care poate fi rectificata.

Testamentul produce efecte, a fost valabil incheiat, a intrat in circuitul civil.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.
Incheierea este in regula, cu exceptia unei litere in plus (aceasta in loc de acesta).
Cuvantul "aceasta" nu se refera la beneficiara testamentului, in mod cert, intrucat ea nu apare in incheiere. Modul in care este redactata incheierea nu inlatura posibilitatea ca testamentul sa fi fost dictat in prealabil de catre testator si apoi redactat de notar. Incheierea atesta doar ca testamentul a fost citit de testator.
Este dreptul dvs sa incercati sa anulati testamentul in aceste conditii, bineinteles. Dupa parerea mea nu aveti nici un fel de sanse.