Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... interpretul care a participat la procedura de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

interpretul care a participat la procedura de autentificare a testam exemplu

un exemplu mersi
sper ca am inteles bine ce doriti...Art. 1.045. -
(1) În cazul acelora care, din pricina infirmității, a bolii sau din orice alte cauze, nu pot semna, notarul public, îndeplinind actul, va face mențiune despre această împrejurare în încheierea pe care o întocmește, mențiunea astfel făcută ținând loc de semnătură. Mențiunea va fi citită testatorului de către notar, în prezența a 2 martori, această formalitate suplinind absența semnăturii testatorului
(2) Declarația de voință a surdului, mutului sau surdomutului, știutori de carte, se va da în scris în fața notarului public, prin înscrierea de către parte, înaintea semnăturii, a mențiunii „consimt la prezentul act, pe care l-am citit”
(3) Dacă surdul, mutul sau surdomutul este, din orice motiv, în imposibilitate de a scrie, declarația de voință se va lua prin interpret, dispozițiile alin. (1) aplicându-se în mod corespunzător
(4) Pentru a lua consimțământul unui nevăzător, notarul public va întreba dacă a auzit bine când i s-a citit cuprinsul testamentului, consemnând aceasta în încheierea de autentificare. Înregistrarea testamentului autentic
acesti doi martori de care vorbiti pot fi oricine chiar sot sau rude si se numesc interpret care a participat la procedura de autent....??un testament scris e mana semnat este valabil intr un proces sau trebuie neaparat autentificat??