Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital prin cooptare asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital prin cooptare asociat

Buna ziua!
Am urmatorul aspect: SRL cu asociat unic, vrea sa cesioneze toate partile sociale. Pe cesiune externa nu merge, dureaza foarte mult si exista riscul unei opozitii de la finante (datorii). M-am gandit la urmatoarea varianta: majorare capital social prin cooptarea unui nou asociat urmata imediat de cesiune interna.
Problema e ca nu stiu daca actul constitutiv permite: "Art. x Majorarea capitalului. Cap. soc. poate fi majorat pe baza hotararii asociatului unic, prin crearea de noi parti sociale, reprezentand noi aporturi in numerar sau in natura a asociatului unic, prin majorarea valorii nominale a partilor sociale existente in schimbul unor noi aporturi, sau prin incorporarea rezervelor, cu exceptia rezervelor legale, a beneficiilor etc cf. L 31/1990 republicata".
In situatia in care pe aceasta formulare nu este permis, ma gandesc ca operatiunea ar avea 3 pasi: 1. modificare act constitutiv, 2. majorare, 3. cesiune interna.
Credeti ca actuala formulare permite? Varianta aleasa de mine pentru cesionarea societatii este buna?
Multumesc
1 si 2 in acelasi timp si 3 devine 2.
1.Majorare capital social prin cooptare de nou asociat si modificare act constitutiv;
2. Cesiune interna, modificare act constitutiv.
Dupa fiecare modificare a actului constitutiv trebuie intocmit un act constitutiv actualizat.( art. 204 alin. 4 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale)