Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatiile non - profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatiile non - profit

Pot emite facturi pentru sumele de bani incasate ca urmare a activitatilor desfasurate? Cum e cu TVA-UL ?
Asociatia de proprietari poate emite factura pentru orice are de incasat. Dupa facturare, incasarea se face prin casa sau banca.
Asociatia de proprietari nu este platitoare de TVA. Emite factura fara TVA, pe formulart de factura pentru neplatitori de TVA.
Daca sunteti un ong trebuie sa mergeti la administratia finantelor publice din orasul dumneavoastra si sa va declarati platitoare de tva. Asta presupune ca veti emite facturi in care apare evidentiat distinct valoarea tva-ului, feti tine evidentele contabile corespunzatoare si veti depune declaratia de tva 300 la termenele corespunzatoare pentru asociatii si fundatii.
Trecerea ca platitoare de tva va ajuta daca doriti sa desfasurati proiecte cu finantare nerambursabila din fonduri interne sau externe. Deci sa aveti un rulaj anual mare.
Acum nu am inteles ce intelegeti prin " activitati desfasurate" . Detaliati.