Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Va rog ajutati-ma

Buna ziua!am o foarte mare problema....tatal meu a decedat in luna februarie,iar pe numele lui sunt mai multe credit,iar decat la unu are asigurare...Am fost la banci am vorbit si azi mi-a venit de la [EDITAT]creante o scrisoare(o firma recuperatorie) tin sa precizez ca noi nu avem act pe casa,si nici bunici mei nu aveau...ce e de facut???:(#-o
gi-jane2, moderator
daca nu aveti bunuri proprietate personala, nu au ce sa execute. daca aveti venituri este posibil sa va puna poprire.
Decat mama mea are venit.Eu inca sunt la liceu,anul acesta termin.V-am spus...act pe casa nu avem...masina este pe numele tatalui meu...electrocasnicele cred ca la fe..Am inteles ca pot veni sa ia masina si din casa bunurile?
nu va pot lua bunurile de intrebuintare zilnica sau ce tin de intretinerea personala. cel mai probabil vor lua masina.
trebuie sa stiti daca mama a girat sau nu aceste imprumuturi.
trebuie sa dati o declaratie la notar, in termen de 6 luni de la deces. dvs si mama , ca acceptati succesiunea sub beneficiu de inventar, ca in cazul unei executari silite, creditorii tatalui sa nu poata executa decat bunuri ce-au apartinut tatalui