avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

Buna ziua. As dori sa stiu cand pot iesi la pensie fiind nascuta in iulie 1961 si avand o vechime de 31 ani din care 21 ani in grupa I de munca. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:02, 6 Aprilie 2011
Puteti beneficia de:
-pensie anticipata la varsta de 57 de ani si o luna, intrucat ati depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 32 de ani si 3 luni;
-pensie pentru limita de varsta la 57 de ani si 7 luni, varsta standard de pensionare de 62 de ani si o luna fiind redusa cu 4 ani si 6 luni pentru perioada lucrata in grupa I de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata fara penalizare catalinaelenavochita catalinaelenavochita mama mea e nascuta in August 1961, activez in campul muncii de 32 de ani. Varsta standard de pensionare este 62 ani si 1 luna. Are grupa a II-a care-i reduce ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alex87 alex87 buna seara :( am 30 ani de munca din care 20 ani si6 luni de grupa1 de munca . dupa legea veche a pensiilor as fi iesit la pensie in ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii.... czerankati czerankati Buna , m-am nascut la 17 sept 1961 , am vechime in munca 37 ani , din care in grupa a II-a 20 ani si 11 luni.As vrea sa stiu , cand ma pot pensiona ? Sunt ... (vezi toată discuția)