Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

Buna ziua. As dori sa stiu cand pot iesi la pensie fiind nascuta in iulie 1961 si avand o vechime de 31 ani din care 21 ani in grupa I de munca. Va multumesc.
Puteti beneficia de:
-pensie anticipata la varsta de 57 de ani si o luna, intrucat ati depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 32 de ani si 3 luni;
-pensie pentru limita de varsta la 57 de ani si 7 luni, varsta standard de pensionare de 62 de ani si o luna fiind redusa cu 4 ani si 6 luni pentru perioada lucrata in grupa I de munca.