Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diurna bugetari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diurna bugetari

Conform HG 1860/2006 indemnizatia de deplasare interna(diurna) pt bugetari era de 13 ron. Imi puteti preciza cat este valoarea diurnei pt bugetari in prezent? Sunt voci care sustin ca aceasta s-ar fi diminuat cu 25% prin Legea 118/2010, pt ca mai apoi sa creasca cu 10% prin Legea 285/2010. Insa, in opinia mea, diurna nu poate fi asimilata veniturilor de natura salariala si nu este reglementata de Legea 330/2009, astfel ca prevederile Legii 118/2010 si ale Legii 285/2010 nu ii sunt aplicabile.
Art. 2. — (1) Se reduc cu 25% urmatoarele drepturi de natura salariala de care beneficiaza personalul din cadrul autoritatilor si institutiilor publice

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

prin urmare diurna a ramas la aceeasi valoare : 13 lei
aveti dreptate !
vidiva, utilizator