avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diurna bugetari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diurna bugetari

Conform HG 1860/2006 indemnizatia de deplasare interna(diurna) pt bugetari era de 13 ron. Imi puteti preciza cat este valoarea diurnei pt bugetari in prezent? Sunt voci care sustin ca aceasta s-ar fi diminuat cu 25% prin Legea 118/2010, pt ca mai apoi sa creasca cu 10% prin Legea 285/2010. Insa, in opinia mea, diurna nu poate fi asimilata veniturilor de natura salariala si nu este reglementata de Legea 330/2009, astfel ca prevederile Legii 118/2010 si ale Legii 285/2010 nu ii sunt aplicabile.
Cel mai recent răspuns: vidiva , utilizator 17:41, 5 Aprilie 2011
Art. 2. — (1) Se reduc cu 25% urmatoarele drepturi de natura salariala de care beneficiaza personalul din cadrul autoritatilor si institutiilor publice

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

prin urmare diurna a ramas la aceeasi valoare : 13 lei
aveti dreptate !
Ultima modificare: Marți, 5 Aprilie 2011
vidiva, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata diurne marianams70 marianams70 Buna seara, Vreau sa va intreb daca in CIM este stipulat locul de munca este in depozit si pe teren patronul este obligat si la plata unei ... (vezi toată discuția)
Valoare diurna pentru un pfa zinas zinas buna ziua! detin un pfa si m-ar interesa sa stiu cat este diurna legala pentru deplasari in afara orasului.multumesc (vezi toată discuția)
Deplasare in strainatate kosamaria kosamaria Cine stie cum se calculeaz diurna in cazul unei deplasari in strainatate si cum inregistram cheltuielile pt combustibil si vigneta auto:folosesc cursul bnr si ... (vezi toată discuția)