Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

Reiau situatia pentru k ink nu am primit un raspuns si la completarie adaugate....
Va rog daca se poate sa ma la lamuriti....
Doresc sa achizionez un teren de la cumnatul meu de o suprafata de 700 m. Din pacate nu s-aprobat dosarul pentru ca s-au constat erori la masuratoare...
Domnul pe care l-am angajat sa ne ajute cu dosarul, mi-a spus ca acum 10 ani tot el a facut si cartea funciara a vecinului de langa...si k a facut o mica greseala la masuratoarea si totusi ANCPI-ul ia aprobat dosarul asa. Acum dupa 10 ani cumnatul doreste sa imi vanda mie cei 700 m si acum s-a constatat greseala...
Domnul in cauza mi-a spus ca a fost cu vecinu sa dea o declaratie la notar dar din pacate nu a folosit...iar acum spune ca tb sa dea alta declaratie vecinu si anume din aceea de rectificare limite teren....si asa s-ar rezolva.
Dat eu sunt un pic sceptica pentru ca sincer sa va zic cu vecinul nu ma inteleg excelent si acum sa il pun sa dea alta declaratie si nici asta sa nu fie buna atunci este o situatie cam neplacuta.
Eu una nu vreau si nici cumnatul nu vrea sa intentam procese nimanui...vreau numai sa pot cumpara terenul.....
Va multumesc...astept un raspuns

Nu trebuie sa fiti sceptica in acest caz... asta este practica pe care a adoptat-o cartea funciara - sa rezolve neregulile "din teren" prin declaratii in care persoanele in cauza isi exprima acordul cu privire la... (in functie de situatie).

Prima declaratie nu a folosit pentru ca, probabil ca nu avea continutul corespunzator.
Nu trebuie sa declaram orice, pe motiv ca "asa a facut si vecinul" sau "nenea Gheorghe de peste drum", ca sa-si rezolve problema.
Declaratile trebuie adaptate la fiecare situatie in parte.
Va multumesc pentru raspuns....eu inteleg asta k fiecare declaratie serveste pentru ceva....numai ca am probleme cu respectivi vecini din cauza declaratiilor....eu nu sunt in tara asa k nu ma pot ocupa personal, iar chiar azi am aflat ca invoca motivul cum ca li s-a anulat cartea funciara din cauza declaratiei de repozitionare si de aia nu vor sa mai dea alta declaratie.....si sincera sa fiu mi se pare o absurditate sa invoci asa ceva....e posibil???? se poate anula cartea lor funciara doar pentru k au dat declaratia de repozitionare?