avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier pe trecerea de pietoni

In cazul incare am fost acidentata usor pe trecerea de pietoni impreuna cu copilul si in urma investigatiilor politiei si smurd la fata locului, vreau sa stiu daca ii pot deschide dosar penal soferului in urma accidentului pe care la produs in urma caruia eu am fost trantita jos de masina iar copilul a ramas socat.Ce trebuie sa fac in acest caz, ca parte vatamata
Cel mai recent răspuns: dumi32 , utilizator 14:59, 8 Aprilie 2011
plangere penala in termenul legal(dar dureaza) sau daune morale pe civil
Daca politia s-a deplasat la fata locului, a efectuat cercetarea la fata locului, fotografii, masuratori, inseamna ca s-a deschis deja dosar penal.
Urmeaza ca dvs. sa fiti chemata la politie pentru audiere si sa va intebe daca depuneti plangere.
Daca aveti vatamari, este bine sa va scoateti certificat medico-legal. Atentie ca plangerea trebuie formulata in 2 luni de la accident.
Tine ti cont va rog frumos ca in cadrul acestui accident a fost parte vatamat si copilul a cazut impreuna cu mine jos dar nu este ranit decat speriat de accident
Mergeti la politie si interesati-va daca s-a deschis sau nu dosar penal in aceasta cauza. Daca da, cand o sa fiti citata pentru audiere, mentionati in declaratie ca va constituiti parte vatamata
iar eu am o contuzie usoara la ghenunchi deschisa mi am facut radiografii nu am nimic rupt trebuie sa ma duc si la IML vreau sa stiu ce trebuie sa fac in acest caz dosctori nu mi au eliberat decat radiografiile si am si pe cele ale copilului care are 6 ani in urma carora nu s-a produs nimic grav din fericire dar eu vreau ca acel somer sa fie pedepsit conform legii mai ales ca i a produs copilului meu un soc era in soc atunci cand a venit smurdul

Alte discuții în legătură

Accident cu victima pe trecerea de pietoni danilas danilas buna ziua am avut ghinionul sa am un accident pe trecerea de pietoni,respectiv,o doamna in varsta de 68 ani a luat-o la fuga pe trecerea de pietoni,ea ... (vezi toată discuția)
Despagubiri materiale si morale accident rutier pieton gabriel_gavrila gabriel_gavrila Despagubiri materiale si morale accident rutier pieton buna ziua! in urma cu cateva zile am accidentat pe trecerea de pietoni, o persoana care era ... (vezi toată discuția)
Certificat medico-legal ContSters101377 ContSters101377 in cazul in care 2 parti decid sa se impace, in urma unui accident cu vatamare corporala, in fata unui notar, iar victima decide totusi dupa impacare ... (vezi toată discuția)