Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier pe trecerea de pietoni

In cazul incare am fost acidentata usor pe trecerea de pietoni impreuna cu copilul si in urma investigatiilor politiei si smurd la fata locului, vreau sa stiu daca ii pot deschide dosar penal soferului in urma accidentului pe care la produs in urma caruia eu am fost trantita jos de masina iar copilul a ramas socat.Ce trebuie sa fac in acest caz, ca parte vatamata
plangere penala in termenul legal(dar dureaza) sau daune morale pe civil
Daca politia s-a deplasat la fata locului, a efectuat cercetarea la fata locului, fotografii, masuratori, inseamna ca s-a deschis deja dosar penal.
Urmeaza ca dvs. sa fiti chemata la politie pentru audiere si sa va intebe daca depuneti plangere.
Daca aveti vatamari, este bine sa va scoateti certificat medico-legal. Atentie ca plangerea trebuie formulata in 2 luni de la accident.
Tine ti cont va rog frumos ca in cadrul acestui accident a fost parte vatamat si copilul a cazut impreuna cu mine jos dar nu este ranit decat speriat de accident
Mergeti la politie si interesati-va daca s-a deschis sau nu dosar penal in aceasta cauza. Daca da, cand o sa fiti citata pentru audiere, mentionati in declaratie ca va constituiti parte vatamata
iar eu am o contuzie usoara la ghenunchi deschisa mi am facut radiografii nu am nimic rupt trebuie sa ma duc si la IML vreau sa stiu ce trebuie sa fac in acest caz dosctori nu mi au eliberat decat radiografiile si am si pe cele ale copilului care are 6 ani in urma carora nu s-a produs nimic grav din fericire dar eu vreau ca acel somer sa fie pedepsit conform legii mai ales ca i a produs copilului meu un soc era in soc atunci cand a venit smurdul