Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen ROL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen ROL

Cine stie va rog , care este termenul (si eventual costul) de deschidere al ROL-ului pentru o suprafata de teren cu cladire , intrata in proprietate prin hotarare judecatoreasca cu titlu executoriu.
Termenul este de 30 de zile de la data punerii in posesie prin executor judecatoresc (data semnarii procesului verbal de catre executor prin care ati fost pus in posesie)
Termenul este de 30 de zile de la data ramanerii definitive a hotararii. Declararea nu implica costuri, insa vi se va calcula impozitul functie de suprafete, zona, etc. pe care urmeaza sa-l achitati.
Mihaela Nevoie, Avocat