Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa executor judecatoresc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa executor judecatoresc

Avem o hotarare judecatoreasca finala si executorie pe o suprafata de padure (5 ha), mostenire, la care au drept 6 persoane. Un executor judecatoresc trebuie sa ne puna in posesie si taxeaza fiecare din cele 6 persoane cu taxa de punere in posesie. Mentionez ca punerea in posesie se face cu un proces verbal de punere in posesie unde sunt trecuti toti cei 6 posesori (primaria inca nu eliberează acte de proprietate). Este normal sa se taxeze pe fiecare posesor in parte sau ar fi normal sa se taxeze o singura punere in posesie, mai ales ca la padure, o asemenea suprafată nici nu se poate imparti cadastral in 6 parcele.
Va multumesc anticipat!
Avand in vedere ca sunt 6 solicitanti, in mod evident fiecare este pus separat in posesie, asa ca fiecare datoreaza taxa de punere in posesie.
Punerea in posesie se efectueaza in functie de ce se mentioneaza in cuprinsul hotararii. Ca sa aveti un titlu valabil, alaturi de hotarare judecatoareasca va este necesar fiecaruia dintre cei 6 proprietari, cate un proces verbal de punere in posesie in care se mentioneaza suprafata cu care ati fost pusi in posesie. Va elibera 6 porcese verbale, pentru fiecare suprafata pusa in posesie.
Exista o problema daca nu exsta iesirea din indiviziune....pentru ca asa nu se stie ce si cum se cuvine fiecaruia dintre posesori.