avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Martor indisponibil la proces
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Martor indisponibil la proces

Buna ziua,

Iata problema mea: Sunt din Timisoara iar la inceputul lunii iulie am al doilea termen la un proces de contestare a unui proces-verbal de contraventie, la Jud. Tg. Mures, deci la cca 400 km. La prima infatisare nu m-am prezentat dar prin actiune am cerut acceptarea probei cu martori, lucru aprobat de instanta. Problema este ca martorul meu, viitoarea sotie, este gravida in luna a saptea si, cel mai probabil, va fi in imposibilitate de a se prezenta, din motive obiective. Am primit citatie amandoi la acest termen, eu in calitate de petent si ea in calitate de martor.

Care ar fi, procedural, solutia in acest caz: (mentionez ca eu ma voi prezenta la proces)
1. Duc o adeverinta medicala ce atesta imposibilitatea prezentei sotiei si cer o amanare.
2. Solicit instantei ca martorul sa fie audiat in Timisoara.
3. Merg, totusi, cu viitoarea sotie la audiere si rog instanta sa preia dosarul la inceput (e posibil asa ceva?)

Ce ma sfatuiti sa fac sau, daca exista, ce variante mai am la dispozitie?

Mai adaug ca actiunea am facut-o singur, nu am apelat la serviciile unui avocat.

Va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.!
Ultima modificare: Luni, 16 Iunie 2008
petentul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 10:29, 16 Iunie 2008
1. Daca duceti o adeverinta medicala, veti putea primi termen dupa vacanta judecatoreasca, in luna septembrie. Ramane intrebarea cum se prezenta atunci, copilul fiind foarte mic.
2. Varianta imposibila.
3. Este posibil dar, ramane la aprecierea instantei.
avluci a scris:

1. Daca duceti o adeverinta medicala, veti putea primi termen dupa vacanta judecatoreasca, in luna septembrie. Ramane intrebarea cum se prezenta atunci, copilul fiind foarte mic.
2. Varianta imposibila.
3. Este posibil dar, ramane la aprecierea instantei.


Nu exista posibilitatea unei comisii rogatorii la Judecatoria Timisoara?
Referitor la comisia rogatorie de la Timisoara; daca solicit acest lucru si se aproba, ma gandesc ca audierea efectiva va avea loc tot dupa vacanta judecatoreasca, nu-i asa?.

Insa, daca iau in considerare prima varianta, cea cu amanarea pe motive medicale, acest lucru trebuie sa-l solicit eu, in calitate de petent, sau sotia, in calitate de martor? Bref, e suficienta o adresa catre Jud. Tg. Mures (cu anexarea certificatului medical) sau e necesara prezenta mea acolo?

In actiune am rugat instanta de la inceput sa aiba in vedere faptul ca sotia e insarcinata si, in limita posibilitatilor, sa fixeze termene mai scurte; fapta a avut loc la sf. lunii martie, primul termen s-a dat la jumatatea lui mai. Interesul meu era sa se termine cat mai repede procesul deoarece nevinovatia mea era clara ca lumina zilei (depasire interzisa).
Daca doriti sa castigati procesul trebuie sa administrati probe in favoarea Dvs.
Cred ca cel mai bine ar fi sa se prezinte viitoarea sotie la termenul din iulie pentru a se putea solutiona cauza.
cioan a scris:

avluci a scris:

1. Daca duceti o adeverinta medicala, veti putea primi termen dupa vacanta judecatoreasca, in luna septembrie. Ramane intrebarea cum se prezenta atunci, copilul fiind foarte mic.
2. Varianta imposibila.
3. Este posibil dar, ramane la aprecierea instantei.


Nu exista posibilitatea unei comisii rogatorii la Judecatoria Timisoara?


Comisia rogatorie este o institutie a dreptului procesual penal.;)

e suficienta o adresa catre Jud. Tg. Mures (cu anexarea certificatului medical) sau e necesara prezenta mea acolo?

Puteti face un inscris in care sa explicati situatia si sa anexati certificatul medical. Trebuie sa va asigurati ca actele ajung inaintea termenului de judecata. Folositi scrisoarea recomandata cu confirmare de primire.
Ultima modificare: Luni, 16 Iunie 2008
Lăzăruţiu Lucian, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comisie rogatorie internationala ContSters198721 ContSters198721 OBIECT dosar comisie rogatorie internationala Materia juridica Penal stadiu procesual fond parti x intimat solutie amana cauza la data ..pentru cand se ... (vezi toată discuția)
Buna seara !astazi am primit o Înștiințare in care mi se cere ... Florentinjenea Florentinjenea Buna seara !Astazi am primit o Înștiințare in care mi se cere sa ma prezint pentru a mi se înmâna actele de procedura.Am sunat la numărul de contact de ... (vezi toată discuția)
Comisie rogatorie? roxyalexandru roxyalexandru Se poate solicita comisie rogatorie dupa inceperea urmaririi penale?(dupa ce s-au facut deja audieri) (vezi toată discuția)